گازهای کالیبراسیون

هوای فشرده

هوا یک گاز بی رنگ، بی بو و غیر قابل اشتعال است. هوای صنعتی در گدازش قوسی با فشار هوا، در فرآیند برش قوس پلاسما (PAC) استفاده می شود. از هوای صنعتی نباید به عنوان جایگزینی برای تنفس هوا استفاده شود. اکسیژن موجود در هوا برای احتراق، تنفس و فرایندهای مختلف صنعتی – از جمله اکسیداسیون – ضروری است. گاز هوای فشرده خود را از پارسیا گاز به صورت آنلاین خریداری کنید.

هوا-پارسیاگاز
Argon

شاید ندانید ولی هوای فشرده در همه جنبه های زندگی شما دخیل است، از بادکنک های مهمانی تولد گرفته تا هوای لاستیک ماشین ها و دوچرخه های ما. حتی در ساخت تلفن، رایانه های رومیزی و لپتاپ نیز استفاده می شود.

همانطور که احتمالا حدس زده اید، ماده اصلی هوای فشرده، هوا است. هوا یک مخلوط گازی است، که از گازهای زیادی تشکیل شده و شامل نیتروژن (78٪) و اکسیژن (21٪) است. در حقیقت از مولکول‌های مختلف هوا تشکیل شده و هرکدام از این‌ها مقدار مشخصی انرژی جنبشی دارند.

دمای هوا با میانگین انرژی جنبشی این مولکول ها رابطه مستقیم دارد. یعنی اگر متوسط انرژی جنبشی زیاد باشد (و مولکول های هوا سریعتر حرکت کنند) دمای هوا بالا خواهد بود و وقتی انرژی جنبشی کم باشد دمای هوا کم خواهد بود.

فشرده سازی هوا باعث حرکت سریعتر مولکول ها و در نتیجه افزایش دما می شود. این پدیده “گرمای فشرده سازی” نامیده می شود. فشرده سازی هوا به معنای واقعی کلمه حبس کردن آن در فضای کوچکتر و بالطبع نزدیک شدن مولکول ها به یکدیگر است. انرژی ای که هنگام انجام این کار آزاد می شود برابر است با انرژی مورد نیاز برای وارد کردن هوا به فضای کوچکتر. به عبارت دیگر انرژی را برای استفاده در آینده ذخیره می کند.

برای مثال یک بالون را در نظر بگیرید. با باد کردن بالون، هوا مجبور است کم حجم‌تر شود. انرژی موجود در هوای فشرده شده درون بالون برابر با انرژی مورد نیاز برای باد کردن آن است. وقتی بالون را باز می کنیم و هوا آزاد می‌شود، این انرژی پراکنده شده و باعث پرواز بالون می‌شود. این اصل اساسی کمپرسور جابجایی مثبت است.

هوای فشرده یک محیط عالی برای ذخیره و انتقال انرژی است. در مقایسه با سایر روش های ذخیره انرژی مانند باتری و بخار، انعطاف پذیر، متنوع و نسبتاً ایمن است. باتری ها حجیم هستند و عمر شارژ محدودی دارند. از طرف دیگر، بخار نه مقرون به صرفه است و نه کاربر پسند (بسیار گرم می شود).

به اطراف خود نگاهی بیاندازید، چه می بینید؟ احتمالا کامپیوتر جلوی روی شما قرار دارد؟ شاید پشت میز نشسته باشید، حتی ممکن است مقداری کاغذ نیز اطرف خود ببینید. به چه می اندیشید؟ تعطیلات آخر هفته؟ قرار است به اسکی بروید یا مکان های بازی و یا حتی دریا و غواصی؟ هر تعطیلاتی را که انتخاب کنید، هوای فشرده به نوعی درگیر آن است. با این حال، این همه ماجرا نیست، از هوای فشرده در همه موارد ذکر شده و حتی چیزهای دیگر نیز استفاده می شود.

کاربرد_هوای_فشرده
Argon

وقتی به مثال های بالا فکر می کنید، ممکن است تعجب کنید که چگونه هوای فشرده در این شرایط استفاده می شود. هوا در صنعت، به دو روش استفاده می شود: به عنوان انرژی و به عنوان بخشی از یک فرآیند. به این دو نوع به ترتیب Energy Air و Active Air گفته می شود.

اول از همه، Energy Air برای ذخیره و انتقال انرژی به منظور انجام کارهای مکانیکی استفاده می شود. مثلا برای تأمین تجهیزات تولید پنوماتیک، تراش دادن قطعات با هوا، قطعات تمیز تحت فشار و انتقال یا خنک کردن اجزا در حین تولید استفاده می شود.

به عبارت دیگر، هوای فعال به عنوان بخش فعال و جدایی ناپذیر یک فرایند خاص مورد نیاز است. در این حالت چون هوا با محصول تماس پیدا می کند، کیفیت هوا بسیار مهم است. کیفیت هوای تمیز و خشک که به اختصار به آن کیفیت CDA می گویند، می توان این کیفیت را با استفاده از کمپرسورهای فاقد روغن و تصفیه هوا و همچنین با استفاده از ابزارهای باکیفیت موجود در هوا افزایش داد. این نوع هوای فشرده در صنایع زیر استفاده می شود:

کاربردهای هوای فشرده

هوای فشرده تأثیر زیادی در عملکرد اتوبوس دارد. در ابتدا ممکن است فکر کنید از کمپرسورهای هوا فقط برای باد کردن لاستیک استفاده می شود. فقط به این مورد محدود نمی شود، از آنها در تولید لاستیک ها، پارچه روی صندلی‌ها و سنباده زدن لوله های اگزوز فلزی استفاده می شود. از همه مهمتر، هوای فشرده شده در مرکز سیستم ایمنی اتوبوس است. یک کمپرسور در قلب سیستم ترمز هوا و سیستم تعلیق قرار دارد، همچنین باعث می شود کیسه هوا در صورت تصادف مستقر شود.

استفاده-هوای-فشرده-1024x586

حتما بخوانید: کیفیت سنجی هوای فشرده