کاربرد گازها

کاربرد گازها در صنعت داروسازی

داروسازی و بیوتکنولوژی صنعت دیگری است که پارسیا گاز، گازهای مورد نیاز آن‌ها را فراهم می کند تا عملیات روزمره خود را حفظ کند و توسعه بخشد.

گازهای ما شما را در دستیابی به فرایند تولید مجدد، کشف دارو، توسعه فرایند، کیفیت محصول، صرفه جویی در هزینه و ایجاد جهان به مکانی سالم کمک می کند. نیتروژن گازی عموما در پاکسازی، انتقال فشار، ادغام و پوشش (محافظت از یک فرآیند در برابر نفوذ رطوبت) اکسیداسیون، تنزل و آلودگی به کار می‌رود.

گازهای دارویی چیست؟

گازهای دارویی و پزشکی مایعاتی هستند که به طور خاص برای صنایع پزشکی، داروسازی و بیوتکنولوژی تولید می‌شوند. آنها اغلب برای سنتز، عقیم‌سازی یا عایق‌سازی فرآیندها یا محصولاتی که به سلامت انسان کمک می‌کنند، استفاده می‌شوند.

کاربرد-گازها-در-صنعت-داروسازی-1024x576

گازهایی که در حوزه مراقبت های بهداشتی انسان استفاده می‎شوند، هم توسط قوانین و هم استانداردهای صنعتی به شدت تحت کنترل هستند تا به فیزیولوژی انسان آسیب نرسانند. گازهای این نوع، که به عنوان گازهای خالص یا به صورت ترکیبات تولید می‌شوند، اما همیشه با بالاترین کیفیت ممکن فیلتر می شوند. کاربرد هر گاز جداگانه تولید و توزیع آن را تعیین می کند

از گازهای درجه پزشکی در موارد زیر استفاده می‌شود:

گازهایی که معمولاً در صنعت داروسازی استفاده می شوند عبارتند از:

نیتروژن در صنعت داروسازی

از نیتروژن مایع کرایوژنیک به منظور مدیریت دما در سیستم خنک‌سازی راکتور و نگهداری نمونه‌های بیولوژیکی استفاده می‌شود.

گاز نیتروژن معمولا جهت محافظت از فرایند در برابر نفوذ رطوبت، اکسیداسیون، تخریب و آلودگی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین کاربرد های دیگر این گاز در تصفیه، انتقال فشار، مخلوط کردن و جذب انتشارات هوا می باشد.

ازت مایع برودتی برای کنترل دما در برنامه های خنک کننده راکتور و حفظ نمونه های بیولوژیکی نیز استفاده می شود.

ویژگی های بی اثر نیتروژن آن را به یک گاز همه کاره در کاربردهای دارویی تبدیل می کند. به طور مرتب به عنوان عامل فشار استفاده می شود. مخازن، خطوط لوله، شیلنگ، شناورها و سایر تجهیزات فرآیند را می توان از نظر نشت با گاز نیتروژن آزمایش کرد. همچنین می تواند برای پخش یا انتقال تقریباً هر نوع مایعی از مخازن یا مخازن ذخیره سازی استفاده شود. استفاده از آن به عنوان یک ماده خفه کننده، آن را برای پاکسازی حجم دیگر گازهای خورنده یا فرار مناسب می کند.

در بسته بندی داروهای دارویی از آن به عنوان عامل پوشاننده استفاده می شود.

از نیتروژن مایع نیز برای فریز فوری نمونه های بیولوژیکی مانند نمونه های کشاورزی، گیاهان و جانوران و همچنین خون انسان، اسپرم، جنین و مغز استخوان، بدون تخریب یکپارچگی نمونه استفاده می شود.

همچنین در پوست برای درمان میکروترومای پوستی استفاده می شود. سرانجام، نیتروژن ممکن است برای تقویت ابزارهای دستی و جراحی تحت کنترل پنوماتیک انتخاب شود. نیتروژن به طور معمول در سیلندرهای گاز به عنوان مایع تحت فشار بسته بندی می شود، اما ژنراتورهای نیتروژن در دسترس هستند. برچسب های سیاه خطوط لوله و مخازن نیتروژن را نشان می دهد. فشار نیتروژن می تواند به 174 psi برسد.

اکسیژن (O2) در صنعت داروسازی

اکسیژن برای عملکرد حیات حیوانات و گیاهان ضروری است. در انسان، اکسیژن توسط هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز به بافت منتقل می شود و در آنجا به متابولیسم پیوندهای شیمیایی مواد مغذی کمک می کند.

اکسیژن درمانی در چندین مورد استفاده می شود:

برای تکمیل تنفس بیمارانی که سیستم تنفسی آنها از بیماری هایی مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی، برونشیت یا آمفیزم تشکیل شده است.

برای درمان بیمارانی که نیاز به احیا دارند یا از خونریزی، شوک، تشنج یا سایر آسیب ها رنج می برند؛ تجویز داروی اتمیزه و مایع در ریه ها؛ یا به عنوان یک خود درمان، به دلیل خاصیت تنگ کننده عروق اکسیژن خالص.

اکسیژن پزشکی مورد استفاده در بیمارستان ها یا سایر مراکز درمانی بزرگ اغلب توسط یک اواپراتور عایق خلاء تأمین می شود. در این مورد، اکسیژن مایع به تأسیسات عرضه می شود و در دمایی نگهداری می شود که حالت مایع را تضمین می کند. این ذخیره از اکسیژن خارج شده و تقطیر می شود تا دوباره به گاز تبدیل شود.

برای بیمارانی که نیاز به دسترسی به O2 در خانه دارند، سیلندر گاز یا اکسیژن ساز موجود است و اکسیژن پزشکی را با حجم کمتری تأمین می کند. اکسیژن پزشکی اغلب با برچسب های سبز یا سفید نشان داده می شود و به دلیل احتراق بالای آن، باید مراقب اکسیژن خالص باشید. علاوه بر این، نمی تواند با مواد هیدروکربنی در تماس باشد.

آرگون (Ar) در صنعت داروسازی

گاز آرگون اشتغال محدودی در بخش پزشکی و بیوتکنولوژی دارد. گهگاه در بسته بندی دارویی برای به تاخیر انداختن یا جلوگیری از اکسیداسیون داروهای تجویزی در مواردی که نیتروژن ممکن است در تعارض باشد، استفاده می شود. لیزرهای آرگون آبی-لیزرهای یونی که از آرگون به عنوان بستر استفاده می کنند-برای جوشکاری عروق، از بین بردن تومورها و اصلاح نقایص چشم استفاده می شود.

از ترکیب آرگون و اکسیژن که به نام آرگوکس شناخته می شود، ممکن است برای تخلیه مقادیر بیش از حد نیتروژن در جریان خون استفاده شود. مانند بسیاری از گازهای پزشکی دیگر، آرگون از طریق استوانه هایی که دارای برچسب سبز تیره هستند به کاربر نهایی ارائه می شود.

بیشتر بخوانید: کروماتوگرافی گازی یکی از ابزارهای تحلیلی متداول در آزمایشگاه‌ها