کاربرد گازها

پرینت سه بعدی

گازهای صنعتی به منظور کنترل اتمسفری تولید مواد و تولید پودرهای فلزی مخصوص در ساخت سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگامی که اجازه داده شود اکسیژن در فرایند چاپ سه بعدی نفوذ کند، می تواند باعث اکسیداسیون و تغییر رنگ شود، که بر محصول نهایی تأثیر منفی می گذارد. با این حال، با کمک نیتروژن تولید کننده در محل، می توانید اکسیژن را حذف کرده و کیفیت کلی محصول خود را بهبود بخشید.

گاز-نیتروژن-در-پرینت-3-بعدی-1024x576

نیتروژن در صنعت پرینت سه بعدی

از گاز نیتروژن معمولا زمانی در پروسه اتمیزه کردن گازی استفاده می شود، که فلزات به طور طبیعی تمایل کمتری به تجزیه و یا واکنش با مواد دیگر و تشکیل نیتریدها را دارند. همچنین نیتروژن به عنوان بخشی از چرخه بازیافت برای گازهای گرانتری مثل آرگون و هلیوم استفاده می شود. همچنین در بسیاری از موارد، نیتروژن می تواند به عنوان عاملی برای جلوگیری از اکسیده شدن فلزات در جریان پرینت سه بعدی، به کار گرفته شود. گاز نیتروژن با توجه به قیمت پایین تر نسبت به سایر گازهای جایگزین، گزینه مناسبی برای پروسه هایی با هدف محدود کردن واکنش های ترکیبی در آنها است.

چگونه چاپ سه بعدی با نیتروژن فرآیند تولید مواد افزودنی را بهبود می بخشد؟

تولید افزودنی شامل استفاده از لیزر برای قرار دادن لایه هایی از پلاستیک، فلز یا مواد کامپوزیت به منظور ایجاد محصول نهایی است. اکسیژن می تواند این فرآیند را با ایجاد صفحات اکسیداسیون مختل کند. با این حال، هنگامی که نیتروژن اضافه می شود، اکسیژن را جابجا می کند و یک محیط کاملاً بی اثر ایجاد می کند که با لیزر یا موادی که برای تولید محصول استفاده می شود تعامل ندارد.

مزایای ژنراتورهای نیتروژن برای چاپ سه بعدی

ژنراتورهای نیتروژن با جذب هوای اتمسفر، استخراج نیتروژن و آزادسازی تمام اکسیژن و سایر گازها کار می کنند. این امر باعث ایجاد یک منبع ثابت نیتروژن خالص می شود. ژنراتورها مزایای زیادی برای فرآیند چاپ سه بعدی ارائه می دهند، از جمله:

آرگون در صنعت پرینت سه بعدی

برای ساخت پودرهای فلزی خاص که از روش اتمیزه کردن گازی در آن استفاده می شود، آرگون یکی از خالص ترین محیط های ممکن را برای پروسه به وجود می آورد. بر اثر گرمای زیاد که لازمه شروع پروسه است، گازهای اکسیژن و نیتروژن با مواد موجود در پروسه واکنش نشان داده و یاعث ایجاد اکسیدهای فلزی و نیتریدها می شود. ترکیباتی که در پروسه اخلال ایجاد کرده و باعث نقص و ناخالصی در محصول نهایی می شوند پروسه پرینت سه بعدی، معمولا همراه با اختلاف حرارتی زیاد (داغ و سرد کردن) در نقاط خاصی از فلز است. در جریان این گرم و سرد کردن های سریع، معمولا مواد دچار شک (خوردگی) شیمیایی و یا شک حرارتی می شوند. گاز آرگون، از اکسیده شدن و دیگر واکنش های فلز حین پروسه، جلوگیری کرده و می تواند شدت و میزان شک حاصله را کاهش دهد. گاز آرگون همچنین در صورت نیاز می تواند با مخلوط شدن با گازهای خاص دیگر ترکیبات ویژه ای را به وجود آورد.