گاز نیتروژن مایع

گاز نیتروژن Nitrogen Gas

گاز نیتروژن یا همان Nitrogen، در زبان انگلیسی، و ازت یا همان Azote، در زبان فرانسوی یکی از عنصرهای موجود در جدول تناوبی عنصر ها است، که با علامت شیمیایی N و عدد اتمی 7 شناخته می شود. نیتروژن به صورت یک گاز، نافلز، بی‌رنگ، بی ‌بو، بی‌مزه، دو اتمی است که حدود چهار پنجم از اتمسفر کره زمین که درصدی حدود 78 درصد می شود را اشغال کرده است.
این عنصر جزو عناصر اصلی در بافت‌های زنده است و ترکیب‌های مهمی مانند آمونیاک، اسید نیتریک و سیانیدها از این عنصر ساخته می شوند.

گاز نیتروژن مایع

نیتروژن مایع چیست؟

نیتروژن مایع که به طور خلاصه با نام LN2 شناخته می‌شود، حالت مایع گاز نیتروژن خالص است. نیتروژن مایع از تقطیر جز به جز هوا ساخته می‌شود و به طور معمول در شرکت ها و کارخانه‌هایی که گازهای CO2و O2 را تولید می‌کنند ساخته می‌شود. نیتروژن مایع 20 درصد سبک‌تر از حجم آب است.

گاز نیتروژن مایع

گاز نیتروژن چیست؟

تقریبا بیش‌تر افراد تعریف گاز نیتروژن را می‌دانند. نیتروژنیک عنصر غیر فلزی است که در گروه پانزدهم جدول تناوبی قرار دارد. این گاز یکی از گازهای غیرفعال است که دارای 5 الکترون در جو است. و به عنوان گازی شناخته می‌شود که به سختی در آب حل می‌شود، زیرا مشتعل نمی‌شود و نمی‌تواند با سایر گازها یا عناصر برهم کنش داشته باشد. همچنین یکی از گروه‌های گازهای غیر فلزی است. عدد اتمی این عنصر 7 و دارای وزن اتمی 14 است. دمای ذوب این عنصر حدود /209- درجه سلسیوس و نقطه جوش آن 8/195- درجه سلسیوس است.

هزینه گاز نیتروژن

قیمت هر گاز نیتروژن در انواع مختلف صنعتی و آزمایشگاهی به مقدار حجم سیلندر و یا کپسول، نوع نیتروژن به کار رفته، نحوه حمل و نقل، نحوه تحویل گاز نیتروژن، مقدار خالص بودن، کیفیت آن و موارد دیگر بستگی دارد.

کاربرد گاز نیتروژن چیست؟

نیتروژن در نگهداری ماده‌های غذایی

گاز نیتروژن می‌تواند با کمک گاز کربن دی اکسید جوی را در محیط اطراف ماده‌های غذایی ایجاد کند که کم‌تر از قبل با اکسیژن در تماس باشند و ماندگاری آن‌ها را بالاتر برده و از این طریق باعث تازه ماندن آن‌ها شود.

نیتروژن در غواصی

از بعضی از گازهای تنفسی که از ترکیب اکسیژن و نیتروژن ساخته می‌شوند، می‌توان برای غواصی کردن در آب‌های کم عمق استفاده کرد. برای آب‌های عمیق به جای نیتروژن از ترکیب گاز هلیوم با اکسیژن استفاده می‌کنند.

نیتروژن در داروسازی

از نیتروژن در صنعت داروسازی به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. در اصل از این ماده در بیش‌تر ماده‌های دارویی استفاده می‌شود.

کاربرد نیتروژن در صنعت ساخت و ساز

از نیتروژن مایع در ساخت تونل ها و منجمد کردن زمین های مرطوب استفاده می‌شود. ویژگی خنک کنندگی نیتروژن برای ساخت اتصال ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد نیتروژن در صنایع الکترونیک

از نیتروژن در پردازنده‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند تا مانع بالا رفتن حرارت و آسیب دیدن آن‌ها شوند. از نیتروژن برای سیستم اطفا حریق در تجهیزات تکنولوژی استفاده می‌شود. همچنین از گاز نیتروژن برای آشکارسازی اشعه ایکس استفاده می‌کنند.

کاربرد نیتروژن در صنایع فولاد

از نیتروژن در صنعت فولادسازی نیز استفاده می‌کنند. نیتروژن تحت عنوان گاز پاک کننده در این صنعت استفاده می‌شود. کاربردهای مختلف دیگر این گاز در صنعت جلوگیری از اکسایش و گاز محافظت در جوشکاری است. از این گاز برای ساخت جو بی‌اثر در ریخته‌گری فولاد و دیگر فلزهای مذاب استفاده می‌شود.

کاربرد گاز نیتروژن دیگر کاربردهای گاز نیتروژن:

از گاز نیتروژن در مقدار کم و برای پرکردن بعضی از لامپ های مختلف استفاده می شود، همچنین در لامپ های رشته ای از آرگون به عنوان انتخاب ارزان تر نسبت به نیتروژن استفاده می شود.

 • از نیتروژن برای ذخیره کردن ماده های منفجره و ماده های اشتعال پذیر نفتی استفاده می‌شود.
 • از گاز نیتروژن در ماده های شیمیایی استفاده می شود، از نیتروژن مایع در انبار کردن استفاده می شود تا به این صورت ماده های اولیه یا محصول های نهایی از مشکلاتی مانند ایجاد پراکسیدها و آلودگی های محیطی به وسیله اکسیژن در امان بمانند.
 • از گاز نیتروژن در ساخت کاتالیزورهای مختلف استفاده می شود.
 • از گاز نیتروژن برای منتقل کردن پودرهای پلیمری استفاده می شود.
 • از گاز نیتروژن در اگزوزها استفاده می شود.
 • حرارت ایجاد شده به وسیله راکتورهای بستر سیال با گاز نیتروژن کنترل می‌شود.

کاربرد نیتروژن مایع در صنعت

نیتروژن مایع یکی از کاربردی ترین گازهای مورد استفاده در دنیا است. در متن زیر به بعضی از کاربردهای این محصول اشاره می کنیم:

 • صنعت هوایی و هوافضا
 • انرژی
 • نوشیدنی و خوراکی ها
 • سلامت و پزشکی
 • تولید کردن فلزها
 • صنعت نفتی و گازی
 • داروسازی و بیوتکنولوژی
 • خالص سازی
 • جوشکاری و ساختن فلزها

قیمت نیتروژن مایع به چه عواملی بستگی دارد؟

نیتروژن مایع دارای مخزن‌های مختلفی است و قبل از خرید باید در نظر بگیرید که می‌خواهید برای چه کاری از آن استفاده کنید. برای این که مخزن مورد نیازتان را مشخص کنید باید هدف خود از خرید این محصول را تعیین کنید، زیرا انتخاب کردن حجم مخزن بسته به هدف شما، تاثیر بالایی بر روی قیمت گاز نیتروژن مایع می‌گذارد. حجم این مخزن‌ها از نیم لیتر الی 300 لیتر است و در صنایع مختلفی استفاده می‌شود.
همان طور که واضح است هرچه مخزن بزرگ‌تر باشد قیمت گاز نیتروژن مایع نیز بیش‌تر است. علاوه بر حجم مخزن، قطر دهانه مخزن نیز، بر روی قیمت این محصول تاثیر می گذارد، چرا که مخزن‌ها با دهانه بزرگ‌تر سریع‌تر احتیاج به پر شدن پیدا می کنند و به همین علت قیمت های پایینی را دارند.
در کنار خصوصیات دیگر، کاربرد مخزن نیز تاثیر زیادی بر روی قیمت آن دارد و بسته به کاربرد و هدفی که دارید ممکن است قیمت های مختلفی به شما ارائه شود.

نیتروژن مایع چه کاربردی دارد؟

نیتروژن مایع کاربردهای بسیار زیاد و متنوعی را دارد که این کاربردها به علت دمای سرد و میزان واکنش پذیری پایین در آن به وجود آمده اند. از جمله مهم ترین کاربردهای نیتروژن مایع می توان به موارد پایین اشاره کرد:

 1. منجمد کردن و استفاده در حمل و نقل ماده‌های غذایی مختلف
 2. منجمد کردن نمونه های بیولوژیکی، مانند تخمک، اسپرم و نمونه های ژنتیک حیوان های مختلف
 3. کاربرد خنک کنندگی در ابررساناها، پمپ های خلا، و دیگر ماده ها و ابزارهای مختلف
 4. درمان مشکلات پوستی به وسیله سرمادرمانی
 5. حفاظت کردن از ماده هایی که در معرض اکسیژن مایع قرار دارند.
 6. به عنوان منبع گاز نیتروژن بسیار خشک مورد استفاده قرار می گیرد.
 7. تهیه گاستروونومی مولکولی غذاها و نوشیدنی های غیرمعمولی
 8. خنک سازی مواد برای ماشین کاری یا شکستن آسان آن ها
 9. پروژه های آموزشی، مانند ساختن بستنی ازت مایع، ایجاد مه نیتروژن و موارد مشابه

قدرت نیتروژن مایع

قدرت نیتروژن مایع بسیار زیاد است و اگر موارد احتیاطی را رعایت نکنید ممکن است باعث ایجاد خسارت و آسیب های زیادی شوید.

برای مثال به علت اینکه سریعا به جوش می‌آید در هنگام منتقل شدن مرحله مایع به گاز می‌تواند سریعا فشار زیادی را به وجود بیاورید. همچنین ازت را در ظروف سربسته نباید قرار دهید چرا که ممکن است باعث ترکیدن و یا منفجر شدن آن شود.

همچنین با اضافه کردن مقدار زیادی نیتروژن به هوا مقدار اکسیژن هوا کم شده و ممکن است باعث خفگی و در نهایت مرگ فرد شود. از این نوع گاز در مکان هایی با تهویه مناسب استفاده کنید.

کاربردهای نیتروژن مایع در پزشکی

نیتروژن مایع در پزشکی کاربردهای زیادی دارد و بسیار مهم است از جمله این کاربردها می توان به صورت مختصر به موارد پایین اشاره کرد:

 1. برای عکس گرفتن از بافت‌های بدن در دماهای کمتر از صفر درجه تا منفی 50 درجه سیلسیوس
 2. برای درآوردن زگیل با تزریق سریع نیتروژن مایع با خاصیت بدون درد، سریع و بدون عارضه جانبی
 3. برای نگه داشتن اسپرم و ژن های مختلف در دماهای منفی 100درجه سیلسیوس
 4. برای از بین بردن محیط آزمایشگاه‌های شناسایی از وجود اکسیژن و احتمال ایجاد واکنش
 5. از اکسید نیتروژن به عنوان داروی بیهوشی استفاده می شود.
 6. نگه داشتن انواع نمونه های بیولوژیکی، نمونه های ژنتیکی حیوانات، نگهداری نمونه‌های تخمک، اسپرم و خون تا سالیان طولانی به طور سالم و بدون تغییر
نیتروژن مایع در پزشکی

نحوه تولید نیتروژن مایع چگونه است؟

نیتروژن مایع در حجم های زیاد به کمک فشرده کردن، سرمایش و منبسط سازی هوا تولید می شود. این روند به این صورت است که حرارت موجود در هوا را می گیرد و تا موقعی که هوا به مایع تبدیل شود آن را تکرار می کنند و بعد از آن از گازهای تراکم شده در هوا از تقطیر جز به جز نیتروژن مایع را تولید می کنند.

نیتروژن مایع از کجا بخریم؟

شما می توانید نیتروژن مایع را از کارخانه ها، شرکت های تولید کننده نیتروژن مایع، که شرکت پارسیاگاز نیز از بهترین این شرکت ها می‌باشد به صورت حضوری، تلفنی و یا ثبت سفارش در سایت در مقدار مورد نظر خود بخرید. همچنین حتما هنگام خرید نیتروژن مایع تجهیزات جانبی مانند دستکش های برودتی را نیز تهیه کنید.

مشخصات نیتروژن جدول گاز نیتروژن کاربرد نیتروژن در صنایع

محصول نیتروژن تولید شده در این مجموعه با کنترل کیفی لحظه ای در مشخصات جدول زیر قابل سفارش می باشد.در صورت درخواست خلوص دیگر امکان فراهم سازی آن در کوتاه ترین زمان ممکن میسر است.

نام محصول کد محصول درصد خلوص برگه اطلاعات ایمنی فشار شارژ
گاز نیتروژن PGN-11 ≤90. 99.8% 180 bar
گاز نیتروژن آزمایشگاهی

PGN-21 ≤3ppm o2 180 bar
مایع کرایوژنیک نیتروژن LGN-21 ≤3ppm o2 16 bar