گاز آرگون

Argon Gas

گاز آرگون یک گاز بدون رنگ، بدون بو، غیرسمی، غیر واکنشی و غیر قابل اشتعال است، که به این نوع گازها، گازهای بی اثر گفته می شود. آرگون یکی از عنصرهای موجود در جدول تناوبی عناصر و در بخش گازهای نجیب است. در ادامه در مورد گاز آرگون و مهم ترین سوالات در مورد آن صحبت می کنیم.

آرگون

گاز آرگون چیست؟

گاز آرگون در اصل گازی است که یک درصد از اتمسفر را به خود اختصاص داده است. این گاز همان طور که گفتیم بدون رنگ و بوی خاصی است و با نماد شیمیایی Ar جزو خانواده گازهای نجیب است. این گاز یکی از کاربردی‌ترین گازها در فرآیندهای صنعتی است و با روش تقطیر جزء به جزء ساخته می‌شود.

گاز آرگون به عنوان یک گاز بی‌اثر در دماهای زیاد استفاده می‌شود، چرا که این گاز در دمای بسیار بالا با بعضی از ماده‌هایی که در شرایط عادی واکنش پذیری ندارند، می توانند واکنش پذیر باشند. همچنین آرگون می تواند از ورود آن ها به هر نوع واکنش شیمیایی جلوگیری کند.

گاز آرگون

معرفی آرگون مایع

آرگون مایع با تقطیر کسری هوای مایع به طور صنعتی ساخته می شود. آرگون تحت عنوان یک گاز محافظ و بی اثر در فرآیندهای صنعتی و جوشکاری با دمای بالا که در آن شرایط، معمولا حتی ماده های غیرواکنشی نیز میل به واکنش نشان دادن را دارند، استفاده می شود تا از این طریق آرگون از واکنش دادن آن ها با هر نوع ماده شیمیایی جلوگیری کند.

آرگون مایع یا همان Argon Liquid در مقدار زیاد و در زمان جداسازی هوا پیدا می شود. آرگون مایع به وسیله تقطیر جزء به جزء هوا ساخته می شود و آرگون در حالت کلی در دو شکل مایع و گاز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

حمل و نقل آرگون مایع به وسیله تانکرهای برودتی که دارای عایق هستند انجام می‌شود. آرگون مایع می تواند در انواع مختلفی ذخیره و منتقل شود که از اصلی ترین آن ها می‌توان به مخزن های دونر، سیلندرهای مایع و مخزن های کرایوژنیک اشاره کرد.

عوامل مهم در تعیین قیمت گاز آرگون

اگر می خواهید قیمت گاز آرگون را بدانید قبل از این که اقدام به خرید کنید باید کاربرد، استفاده و عوامل مهم دیگری را بدانید تا بتوانید به قیمت کپسول گاز آرگون برسید. از این عوامل می توان به موارد پایین اشاره کرد:

چه مقدار خلوص بودن را در گاز آرگون مد نظر دارید؟

تولیدکنندگان گاز آرگون، خالصی متفاوتی را از این گاز تولید می‌کنند و شما بهتر است در زمان خرید به این مسئله توجه کنید، معمولا افراد می‌خواهند بالاترین مقدار خلوص از گاز آرگون را خرید کنند اما شما می‌توانید بسته به احتیاج خود گازهای آرگون با خالصی‌های مختلف را تهیه کنید. گاز آرگون معمولا در چهار نوع مختلف درصد خالصی ساخته می‌شود که خرید آن‌ها به کاربرد و احتیاج مشتری بستگی دارد.

ظرفیت کپسول آرگون در چه اندازه باشد؟

گاز آرگون در ظرفیت‌های مختلف و مناسب، در سیلندرهای مخصوص و با رنگ های مختلفی تولید می‌شوند. ظرفیت این سیلندر یا کپسول‌ها معمولا از ده لیتر شروع می‌شود و تا آخرین حد ظرفیت آن ادامه دارد. اما بهتر است بدانید محبوبیت ظرفیت‌های گاز آرگون در اندازه‌های چهل لیتری بیش‌تر از دیگر ظرفیت‌ها است.

قصد خرید از تولیدکننده دارید و یا موارد دیگر؟

قیمت گاز آرگون به نسبت تولیدکننده و واسطه می‌تواند تفاوت زیادی را داشته باشد. خرید کردن از فروشگاه‌ها و یا افرادی که به طور خصوصی اقدام به فروش این گاز می‌کنند به طور قطع هزینه های بیش‌تری را برای شما خواهد داشت. علاوه بر هزینه اولیه خرید، مقداری از هزینه را نیز باید برای حمل و نقل کپسول گاز آرگون در نظر بگیرید. درنهایت توصیه می‌کنیم به طور مستقیم از تولیدکننده خرید کنید چرا که در مواردی ممکن است حتی شاهد تفاوت قیمت هفتاد درصدی بین قیمت تولیدکننده و واسطه باشید. پارسیاگاز گاز آرگون را با بهترین قیمت در اختیار شما قرار می‌دهد.

خطرات گاز آرگون

نفس کشیدن گاز آرگون

گاز آرگون گازی خنثی است و از نوع گازهایی است که باعث خفگی می‌شوند. تنفس مقدار زیاد گاز آرگون باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند سرگیجه، استفراغ، حالت تهوع، بیهوش شدن و در نهایت در شرایط وخیم باعث مرگ می‌شود.

مرگ بر اثر تنفس گاز آرگون هنگامی اتفاق می‌افتد که فرد دچار بی‌هوشی شده و قادر به محافظت از خود در مقابل گاز آرگون نباشد. هنگامی که میزان اکسیژن فضا به حد پایینی می‌رسد می‌تواند باعث مرگ فرد در چند ثانیه شود.

همچنین به علت تنفس گاز آزگون احساس سرگیجه، سردرد و خستگی نیز اتفاق می‌افتد. به طور قطع و دقیق نمی توان گفت تنفس چه مقداری از گاز آرگون باعث مشکلات سلامتی می‌شود اما اگر در یک محیط به علت پخش شدن گاز آرگون، اکسیژن محیط پایین آمده باشد مخصوصا در مکان های سربسته و محدود فرد می تواند نشانه‌هایی مانند زنگ زدن گوش، سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، خواب آلودگی و بی‌هوشی را مشاهده کند.

همچنین علامت‌هایی مانند افسردگی تمامی حواس بدن، محدود شدن و حبس در محیط با اکسیژن پایین می‌تواند باعث مرگ شود. در حالت نرمال هوایی که در آن نفس می‌کشیم دارای 21 درصد اکسیژن است، زمانی که اکسیژن محیط به 16 الی 12 درصد برسد نفس کشیدن و ضربان قلب تندتر شده و عضلات شروع به از دست دادن هماهنگی خود می‌کنند.

افرادی که به ناراحتی های عاطفی دچار هستند در اکسیژن 10 الی 14 درصد شروع به مشاهده علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، مختل شدن تنفس، خستگی غیر طبیعی، فروپاشی، بی‌هوشی می‌شوند. و با رسیدن اکسیژن به کمتر از 6 درصد تمامی افراد دچار حالت‌های تنشجی و فروپاشی تنفسی شده و در نهایت به مرگ فرد ختم می‌شود.

خطرات گاز آرگون تماس با پوست یا چشم

اگر آرگون به طور مستقیم با چشم و یا پوست تماس پیدا کند می‌تواند باعث سرمازدگی، صدمات و آسیب های جدی شود، که اگر سریعا تحت درمان قرار نگیرد از قرمزی ملایم به گانگرن تبدیل می‌شود. اگر گاز آرگون وارد چشم شده و یا با پوست شما تماس بگیرد باعث یخ زدگی در هر دوی آن‌ها می شود و آسیب های زیادی را به آن‌ها وارد می‌کند.

خطر آتش سوزی

کپسول‌های آرگون به علت بالا رفتن فشار مخزن می‌توانند تحت حرارت بالا منفجر شوند.

تأثیرات محیطی

آرگون در حالت عادی در هوا پخش می‌شود و برای زندگی حیوانات و گیاهان خطری ندارد، همچنین در محیط‌های آبی نیز آرگون تاثیر مضری ندارد.

فروش گاز آرگون

گاز آرگون را می‌توانید با انواع کیفیت و در ظرفیت‌های مختلفی بسته به احتیاج خود تهیه کنید. فروش گاز آرگون در گریدهای مختلفی انجام می‌شود. گاز آرگون به وسیله تولیدکنندگان مختلفی در این زمینه به فروش می رسد و شما می‌توانید برای فهمیدن شرایط و قیمت های فروش گاز آرگون به به صورت اینترنتی و یا حضوری به شرکت پارسیاگاز مراجعه کنید.

تولید گاز آرگون چگونه است؟

در حالت معمول بیش تر کپسول های گاز آرگون، از آرگونِ گرفته شده از جو، و اتمسفر زمین پر می‌شوند. معمولا تولید گاز آرگون به صورت تقطیرِ جز به جز انجام می‌شود که در اصل مشابه فرآیندی است که برای تولید گاز اکسیژن و گاز نیتروژن انجام می‌پذیرد.

قیمت آرگون مایع

قیمت گاز آرگون همیشه مطابق تعرفه‌های مشخص شده حساب می‌شود اما بهتر است بدانید برای تعیین قیمت آرگون مایع از این فاکتورها استفاده می‌کنند:

  • ظرفیت و لیتر مورد نظر
  • مسافت طی شده برای رسیدن به دست مشتری
  • زمان خرید آرگون مایع
  • میزان خالصی آن
  • خرید از تولید کننده یا خرید با واسطه
محصولات و مقدار خلوص مشخصات آرگون کاربردها

محصول آرگون تولید شده در این مجموعه با کنترل کیفی لحظه ای در مشخصات جدول زیر قابل سفارش می باشد.

نام محصول کد محصول درصد خلوص برگه اطلاعات ایمنی فشار شارژ
گاز آرگون PGA-21 ≤2ppm O2
≤3ppm N2
180 bar
مایع کرایوژنیک آرگون LGN-21 ≤2ppm O2
≤3ppm N2
16 bar