کاربردهای گاز نیتروژن

نیتروژن یک گاز بی اثر است که برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب است و جنبه های مختلف تولید ، پردازش ، حمل و نقل و حمل و نقل شیمیایی را پوشش می دهد.

کاربردهای نیتروژن

انواع کاربردهای نیتروژن

نیتروژن واکنش پذیر نیست و برای روکش کردن بسیار عالی است و اغلب به عنوان گاز تصفیه کننده استفاده می شود. می توان از آن برای از بین بردن آلاینده ها از جریان فرآیند با روش هایی مانند جدا کردن و پاشیدن استفاده کرد. با توجه به خواص آن می توان از آن برای محافظت از محصولات با ارزش در برابر آلودگی های مضر استفاده کرد. همچنین امکان ذخیره سازی ایمن ، استفاده از ترکیبات قابل اشتعال را فراهم می کند و می تواند از انفجار گرد و غبار قابل احتراق جلوگیری کند.

کاربردهای ترکیبات نیتروژن به دلیل اندازه بزرگ این کلاس به طور طبیعی بسیار متنوع است: بنابراین ، فقط کاربردهای نیتروژن خالص در اینجا مورد توجه قرار می گیرد. دو سوم نیتروژن تولید شده توسط صنعت به عنوان گاز و یک سوم باقیمانده به عنوان مایع فروخته می شود. این گاز بیشتر به عنوان یک جو بی اثر استفاده می شود هر زمان که اکسیژن موجود در هوا باعث آتش سوزی ، انفجار یا اکسیداسیون شود. برخی از نمونه ها عبارتند از:

صنایع غذایی

گاز نیتروژن نیز برای ایجاد جو غیرفعال استفاده می شود. از این روش برای حفظ غذاها استفاده می شود. به عنوان یک جو اصلاح شده ، خالص یا مخلوط با دی اکسید کربن ، برای نیتروژن دهی و حفظ طراوت غذاهای بسته بندی شده یا فله ای (با تأخیر در ترشح و سایر اشکال آسیب اکسیداتیو مانند تغییر رنگ). نیتروژن خالص به عنوان افزودنی غذایی در اتحادیه اروپا با شماره E E4141 برچسب گذاری شده است.

صنعت لامپ

لامپ ها نباید با هوا پر شوند زیرا سیم داغ تنگستن در حضور اکسیژن احتراق می کند. شما نمی توانید خلاء را حفظ کنید وگرنه فشار جوی خارجی باعث شکستن شیشه می شود. بنابراین ، آنها باید با گاز غیر واکنشی مانند نیتروژن پر شوند. ما می توانیم از گازهای بی اثر مانند آرگون یا هلیوم به جای نیتروژن استفاده کنیم ، اما گرانتر و نادرتر از نیتروژن هستند.

 

سیستم های اطفاء حریق

مهار آتش با کاهش غلظت اکسیژن در محل خاموش شدن حصول می شود ، در حالی که در سطحی قابل قبول برای قرار گرفتن در معرض انسان برای مدت زمان کوتاه باقی می ماند.

تولید فولاد ضد زنگ

موارد مختلفی وجود دارد که در هنگام فولادسازی می توان نیتروژن را به فولاد اضافه کرد مانند ذوب ، پردازش ملاقه و عملیات ریخته گری. اثر نیتروژن بر سختی ، شکل پذیری ، پیری کرنش و خواص ضربه ای.

سیستم های پر کردن لاستیک

از نیتروژن برای باد کردن لاستیک ماشین و هواپیمای مسابقه استفاده می شود و مشکلات ناشی از رطوبت و اکسیژن در هوای طبیعی را کاهش می دهد. مهاجرت نیتروژن از طریق لاستیک تایر کمتر از اکسیژن است ، به این معنی که فشار تایر شما در دراز مدت پایدارتر خواهد ماند. این بدان معناست که فشارهای تورمی ثابت تری در حین استفاده با گرم شدن لاستیک ها ایجاد می شود.

سیستم های سوخت هواپیما

در برخی از سیستم های سوخت هواپیما از نیتروژن برای کاهش خطر آتش سوزی استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل شیمیایی و صنایع شیمیایی

نیتروژن معمولاً در هنگام آماده سازی نمونه در تجزیه و تحلیل شیمیایی استفاده می شود. برای متمرکز کردن و کاهش حجم نمونه های مایع استفاده می شود. نیتروژن برای صنایع شیمیایی نیز مهم است. در تولید کود ، اسید نیتریک ، نایلون ، رنگ و مواد منفجره استفاده می شود.

بشکه های آبجو تحت فشار

نیتروژن را می توان به عنوان جایگزین یا در ترکیب با دی اکسید کربن به منظور فشار آوردن به بشکه های برخی از آبجوها ، به ویژه ماهیان قزل آلا و انگلستان ، به دلیل حباب های کوچکتر که تولید می کند ، استفاده می کند ، که باعث می شود آبجو پخش شده نرم تر و سرحال تر شود. آبجوهای دارای نیتروژن را می توان در قوطی و بطری بسته بندی کرد.

استفاده از نیتروژن با خلوص

پارسیا گاز می تواند نیتروژن را در طیف های مختلف خلوص تولید کند. هرچه میزان خلوص آن کمتر باشد ، هزینه تولید نیتروژن کمتر است. به عنوان مثال ، کیفیت روغن نباتی را می توان با پوشاندن 99.5٪ خلوص نیتروژن حفظ کرد. خلوص نرمال نیتروژن برای پردازش غذا بین 99 تا 99.5 درصد است. نیتروژن با خلوص کمتر از 96 تا 99 درصد اغلب در پیشگیری از آتش سوزی و انفجار استفاده می شود. خلوص بالا با محتوای نیتروژن از 99.9 to تا 99.999 typically معمولاً برای برش لیزری ، لحیم کاری الکترونیک و برنامه های دارویی استفاده می شود.

مزایای نیتروژن:

شرکت پارسیا گاز آسیا فراز در سال ۱۳۹۰ با هدف تولید و توزیع نیتروژن، اکسیژن، آرگون به صورت مایع و گاز و گازهای ترکیبی با خلوص آزمایشگاهی در استان تهران تاسیس گردید.

تمامی حقوق محتوا و طراحی ها برای شرکت پارسیا گاز محفوظ می‌باشد.