استفاده از نیتروژن درجه غذایی در بسته بندی مواد غذایی

نیتروژن و غذا

 به منظور حفظ ماندگاری طولانی و جلوگیری از فاسد شدن، مواد غذایی باید ایمن و مطمئن بسته بندی شوند. به حداکثر رساندن دوام مواد غذایی نیاز به مدیریت نوع بسته بندی و حتی نوع هوای مصرفی در حین بسته بندی دارد.

در این پست وبلاگ به استفاده از گاز نیتروژن در بسته بندی مواد غذایی و فواید آن می‌پردازیم.

 فلاشینگ نیتروژن در بسته بندی مواد غذایی چیست؟

 شستشوی نیتروژن در فرآوری مواد غذایی تکنیکی است که برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در انبار استفاده می‌شود. چندین جزء هوا (مانند اکسیژن) به غذا آسیب می‌زند و فساد را تسریع می‌کند. به همین دلیل، بسته‌ بندی‌های مواد غذایی باید با دقت در ترکیب صحیح گازها را در هنگام بسته‌بندی اقلام انجام شوند تا اطمینان حاصل شود که آنها برای مصرف‌ کنندگان تازه می‌مانند. یکی از پرطرفدارترین و حیاتی‌ترین گازهای مورد استفاده در این فرآیند، نیتروژن غذایی است.

نیتروژن بسته بندی

 

چرا از گاز نیتروژن در بسته بندی و فرآوری مواد غذایی استفاده می‌شود؟

 نیتروژن جزء معمولی هوای اتمسفر معمولی است، اما چرا گاز نیتروژن به طور خاص در بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شود؟ نیتروژن یک گاز محبوب برای بسته بندی مواد غذایی است زیرا جایگزین اکسیژن می‌شود. این مهم است زیرا اکسیژن می‌تواند رطوبت به همراه داشته باشد. اکسیژن توسط باکتری‌ها برای رشد و تغذیه مواد آلی استفاده می‌شود.

 با حذف هر چه بیشتر اکسیژن، رشد باکتری‌ها دشوارتر می‌شود. علاوه بر این، اکسیژن می‌تواند باعث اکسیده شدن غذاها شود، که می‌تواند باعث بدبو شدن و غیرقابل مصرف شدن مواد غذایی شود.

 به عنوان مثال، اگر تا به حال سیبی را گاز گرفته اید و می‌بینید که میوه تیره و قهوه‌ای شده است، این به دلیل اکسیداسیون است. نقش گاز نیتروژن در نگهداری مواد غذایی، رفع این مشکلات با جلوگیری از ورود اکسیژن است.

بسته بندی غذا و نیتروژن

 

فرآیند بسته بندی نیتروژن چگونه اتفاق می‌افتد؟

 نیتروژن به اجبار وارد بسته بندی مواد غذایی می‌شود، بنابراین اکسیژن جابجا شده و به جای آن بسته بندی مواد با گاز نیتروژن پر می‌شود. بسته بندی به سرعت مهر و موم شده و سپس برای حمل و نقل آماده و پایدار می‌شود. شستشوی نیتروژن علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی یا کهنه شدن غذاها، می‌تواند به محافظت از محصولات در حین حمل و نقل نیز کمک کند (همانطور که در مورد غذاهایی مانند چیپس که به راحتی خرد می‌شوند، می‌بینید).

نحوه بسته بندی

 

آیا شستشوی نیتروژن برای شما مضر است؟

 ممکن است بپرسید که آیا روش فلاشینگ نیتروژن به هر طریقی برای سلامتی شما مضر است یا نه. مطمئن باشید مواد غذایی حاوی نیتروژن کاملا بی خطر هستند. در واقع، 78 درصد از هوایی که تنفس می‌کنید از نیتروژن تشکیل شده است که آن را به گزینه ای آسان و مقرون به صرفه تبدیل می‌کند. همچنین بی بو است و آن را به گزینه ای عالی برای بسته بندی مواد غذایی تبدیل می‌کند.

 بسته بندی با اتمسفر اصلاح شده چیست؟

 بسته بندی با اتمسفر اصلاح شده نوعی بسته بندی است که نوع مواد مورد نیاز برای بسته‌بندی مواد غذایی و نوع هوای مورد نیاز برای تازگی ایده آل را در نظر می‌گیرد. ماده مورد استفاده می‌تواند از نوع غشایی با نفوذ پذیری کم یا از نوع با نفوذ پذیری بالا باشد.

 غشاهای با نفوذ پذیری بالا اجازه می‌دهند مقداری هوا آزادانه بین بسته‌بندی و بیرون از آن در جریان باشد. غشاهای با نفوذ پذیری پایین، ورود هوا را به داخل می‌بندند و از قرار گرفتن در معرض محیط بیرون جلوگیری می‌کنند.

 برخی از گروه‌های غذایی، مانند پنیر یا گوشت، محصولات “غیر تنفسی” در نظر گرفته می‌شوند. این بدان معنی است که آنها برای تازه ماندن نیازی به جریان ثابت هوا ندارند. این غذاها با استفاده از غشاهای با نفوذپذیری کم با ترکیب بهینه اکسیژن، دی اکسیدکربن و نیتروژن بسته‌بندی می‌شوند تا طولانی‌ترین عمر مفید را تضمین کنند. گروه‌های غذایی دیگر، مانند میوه‌ها، به جریان هوا نیاز دارند و می‌توان آن‌ها را با غشایی از نوع با نفوذپذیری بالا بسته‌بندی کرد و می‌توان آن را طوری مهندسی کرد که سطح ایده‌آل تبادل گاز را فراهم کند.

بسته‌بندی با اتمسفر اصلاح شده روشی برای افزایش ماندگاری محصولات غذایی با بسته بندی آنها در مخلوط‌های هوای منحصر به فرد است که از فساد آن جلوگیری می‌کند. بسته بندی مورد استفاده برای مواد غذایی برای جلوگیری از عبور بی رویه هوا که منجر به فساد می‌شود، متناسب با محصول طراحی شده است.

بسته بندی با اتمسفر

 

نحوه تولید نیتروژن برای بسته بندی مواد غذایی

 استفاده از گاز نیتروژن در بسته‌بندی مواد غذایی یک روش استاندارد صنعتی است، اما خرید یا ذخیره نیتروژن می‌تواند پرهزینه و ناکارآمد باشد. علاوه بر این، استفاده از سیلندرهای تحت فشار برای ذخیره گاز می‌تواند گران و در برخی شرایط خطرناک باشد.

 بهترین راه برای استفاده از نیتروژن برای بسته بندی مواد غذایی، این است که بتوانیم آن را در صورت نیاز تولید کنیم. ژنراتورهای نیتروژن قابل حمل یک راه حل مناسب و مقرون به صرفه است که به شما امکان می‌دهد تولید نیتروژن را در صورت نیاز تنظیم کنید.

نیتروژن برای بسته بندی

دستگاه مولد نیتروژن در محل برای بسته‌بندی مواد غذایی

 وجود یک مولد نیتروژن در محل برای بسته‌بندی مواد غذایی، به دلایل مختلف اقتصادی ترین و پایدارترین راه حل است. یک واحد نیتروژن در محل به شما این امکان را می‌دهد که مجبور نباشید به طور مداوم نیتروژن را خریداری و ذخیره کنید تا بتوانید از خطرات و مشکلات احتمالی وابسته به تامین کننده شخص ثالث جلوگیری کنید. همچنین با کمترین تلفات گاز تولید شده، بالاترین کیفیت نیتروژن را دریافت خواهید کرد.

دستگاه مولد نیتروژن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات پارسیا گاز