مزایای استفاده از نیتروژن در لاستیک ها

نیتروژن-در-لاستیک-ها

مزایا و معایب استفاده از نیتروژن برای پرکردن لاستیک ها

لاستیک ها بخش مهمی از وسایل نقلیه‌ای هستند که ما برای حمل و نقل استفاده می‌کنیم و حفظ آن‌ها برای ایمنی مناسب بسیار حائز اهمیت است.

لاستیک ها معمولاً با هوای فشرده پر می‌شوند که این هوا تقریباً از٪ 78 نیتروژن (N2)، % 21 اکسیژن (O2) و٪ 1 سایرگازها تشکیل شده است. از آنجایی که همه گازها هنگام گرم شدن منبسط و هنگام سرد شدن منقبض می‌شوند، فشار باد لاستیک ها با تغییر دما افزایش و کاهش می‌یابد.

باتوجه به اینکه بیشترین درصد هوا را نیتروژن تشکیل می‌دهد، این سوال پیش می‌آید که پر کردن لاستیک ها تنها با نیتروژن چه تفاوتی با پرکردن لاستیک با هوا دارد؛ قبل از اینکه به مزایای پر کردن گاز نیتروژن در لاستیک‌ خودرو بپردازیم، باید بدانید که این گاز چه نوع خاصیتی نسبت به سایر گازها دارد. به عبارت ساده‌تر نیتروژن یک گاز بی اثر، غیر سمی، غیر قابل اشتعال، بی مزه، بی بو و بی رنگ است.

باد نیتروژن در لاستیک ها
  1. فشار پایدار در لاستیک ها: لاستیک های پرشده از نیتروژن در طولانی مدت ثابت می‌مانند زیرا نیتروژن به سختی از لاستیک عبور می‌کند. با این حال، رانندگان باید بدانند که نیتروژن قدرتی برای بهتر کردن فرمان شما، به ویژه در طول رفت و آمد روزانه ندارد. نیتروژن با بهینه‌سازی و تثبیت فشار لاستیک، که به طرز شگفت‌انگیزی برای اتومبیل‌های مسابقه‌ای مناسب است، مزایای جزئی را برای رانندگی روزمره فراهم می‌کند.
  2. کاهش میزان خروج نیتروژن از لاستیک ها: هنگامی که خودرو در حال حرکت است، لاستیک در حین چرخش خم و کشیده می‌شود و به آرامی هوا را تخلیه می‌کند. بر اساس شیمی، یک اتم اکسیژن از نظر ساختاری کوچکتر از یک اتم نیتروژن است به همین دلیل، نیتروژن کمتر قادر به فرار از لاستیک و همچنین نفوذ در لاستیک است. 
  3. سوخت کارآمد: فشار مناسب و ثابت لاستیک ها باعث بهبود راندمان سوخت در لاستیک های پر شده از نیتروژن شده است. به طور دقیق تر، فشار بیشتر لاستیک باعث کاهش مقاومت غلتیدن خودرو و همچنین کاهش باد می‌شود. یک لاستیک می‌تواند در طول عمر خود ۳ تا ۶ درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی کند؛ این مقدار اگرچه زیاد نیست، اما همچنان در بحث مزایا ومعایب لاستیک های پر از نیتروژن به حساب می‌آید.
  4. سازگار با محیط زیست: بدون شک استفاده ازنیتروژن یک جایگزین سبز در لاستیک است. سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون لاستیک دور ریخته می‌شود. با این حال، استفاده از نیتروژن در لاستیک ها می‌تواند این عدد را تا ۳۰ درصد کاهش دهد. دراقع لاستیک های پر از نیتروژن فشار خوبی را حفظ می‌کنند و همچنین انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهند. ناگفته نماند، این گازها عمر لاستیک را طولانی می‌کنند و تقاضای لاستیک را برای صاحبان خودرو و همچنین منابع طبیعی کاهش می‌دهند در نتیجه، نیتروژن کلید سبزتر شدن جهان است و لاستیک های نیتروژنی با کاهش احتراق سوخت، ردپای کربن را کاهش می‌دهند.
  5. دوام: وقتی صحبت از نیتروژن در لاستیک ها می‌شود، دوام تا حد زیادی بزرگترین مزیت است. از آنجاکه به طور معمول رطوبت در هوا وجود دارد، هوای معمولی حاوی بخار آب است که با گذشت زمان ممکن است باعث خراب شدن لاستیک شود و همچنین ممکن است به خراب شدن چرخ ها بیفزاید. با این حال، پوسیدگی لاستیک توسط بخار آب بسیار آهسته است. نیتروژن به دلیل خنثی بودن، خواص خورندگی لاستیک های استاندارد پر از هوا را ندارند؛ رانندگان معمولاً لاستیک ها را با نیتروژن پر می‌کنند تا ازفرسایش  چرخ‌ها و سایر قطعات خودرو جلوگیری کنند. 
  6. ایمنی: نیتروژن قابل احتراق نیست به همین دلیل سبب افزایش ایمنی در لاستیک ها می‌شود و احتمال آتش‌سوزی پس از تصادف را به حداقل می‌رساند.

درحالی‌که استفاده از نیتروژن برای باد کردن لاستیک‌های خودرو دارای فواید زیادی است، اما معایبی نیز دارد. در زیر به برخی از معایب پر کردن لاستیک ها با نیتروژن اشاره شده است.

گران بودن: یکی از معایب اصلی استفاده ازنیتروژن، قیمت بالای این گاز است.

در دسترس بودن: ممکن است نیتروژن در همه جا به راحتی در دسترس نباشد.

تعمیر و نگهداری: لاستیک های پر از نیتروژن باید به درستی حفظ گردد، با شروع استفاده از نیتروژن نمی‌توان از هوا برای  پر کردن لاستیک ها استفاده نمود؛ به این دلیل که اگر نیتروژن با هوای معمولی مخلوط شود خواص مفید خود را از دست می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *