ویژگی استفاده از پنجره دوجداره پرشده با گاز آرگون

argon-gas-in-windows-scaled

ویژگی استفاده از پنجره دوجداره پرشده با گاز آرگون

پنجره دوجداره پنجره‌ای است که با مجموعه‌ای از دو شیشه‌ی پنجره، ایجاد می‌شود. شیشه‌های پنجره به صورت جداگانه در فضای قاب پنجره قرار گرفته و در فضای بین دو جداره هوا وجود دارد.

فضای بین دو شیشه به عنوان حفره شناخته می‌شود. این حفره پر شده با هوا به عایق‌کاری و کاهش سر و صدای بیرون کمک می‌کند. در سال‌های اخیر برخی از پنجره‌های دوجداره با گاز بی‌اثر متفاوتی ساخته شده‌اند.چرا که هوای معمولی، عمدتاً نیتروژن و اکسیژن است.

آرگون محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین است. استفاده از گاز آرگون به عنوان جایگزینی برای هوا در پنجره دوجداره کاملاً ایمن است. لازم به ذکر است که هوا نسبت به گازهای پرکننده، عایق کمتری دارد و از آنجائی که گاز آرگون چگالی‌تر از هوا است، افزودن آن به واحد شیشه‌ای در پنجره‌های دوجداره باعث بهبود راندمان عایق حرارتی می‌شود.

اگر نگران استفاده از گاز آرگون در پنجره‌های دو جداره خود هستید، بهتر است که بدانید، آرگون، گازی ارزان، غیرسمی، بی‌رنگ و بی‌بو است که به طور طبیعی وجود دارد و کمتر از 1 درصد جو زمین را تشکیل می‌دهد.در واقع آرگون در حال حاضر به طور طبیعی در هوا وجود داشته و نشت گاز محبوس شده در بین دو لایه پنجره خیلی کم و در حدود 1 درصد در سال است اما با این حال در صورت نشت گاز آرگون این گاز برای شما هیچ ضرری نخواهد داشت.

البته این ایده جدید پرکردن حفره پنجره‌های دوجداره با گاز آرگون ممکن است از نظر قیمت کمی بالاتر از پنجره‌های دوجداره معمولی پر از هوا باشد. با این حال، هنگامی که از شیشه آرگون استفاده می‌شود، صرفه‌جویی در بهره‌وری انرژی وارد عمل می‌شود! در صورت استفاده از گاز آرگون در پنجره دوجداره می‌توان تا 30 درصد صرفه‌جویی در قبوض انرژی خانگی را به دست آورد.

آرگون یک گاز بی‌اثر است که در جو ما یافت می‌شود. هنگامی که پنجره‌های شما با آرگون پر می‌شود، درجه کارایی پنجره کمی بالاتر می‌رود. زیرا آرگون چگالی بیشتری نسبت به هوا داشته و در عایق‌کاری خانه شما بهتر از یک پنجره دوجداره معمولی عمل می‌کند.

پنجره دوجداره پرشده با گاز آرگون

پنجره حرارتی چیست؟

پنجره‌های حرارتی که واحدهای شیشه‌ای عایق یا IGU نیز نامیده می‌شوند، دو جداره یا سه جداره هستند. به این معنی که هر بخش از پنجره دارای دو یا سه لایه شیشه با یک فضای درزبندی شده در بین آنها است. فضاها با آرگون یا گازهای دیگر پر می‌شوند تا انتقال گرما از طریق پنجره را کاهش دهند. گازهایی مانند آرگون به هوا ارجحیت دارند، زیرا هوا حاوی رطوبت است که می‌تواند در داخل واحدهای شیشه‌ای متراکم شده و پنجره را کدر کند. (البته با گذشت زمان این اتفاق رخ می‌دهد.)

کاربرد پنجره دوجداره در چیست؟

از آنجائی که پنجره‌های قدیمی معمولاً یک جداره یا دو جداره، پر از هوا هستند، می‌توانند ناکارآمد باشند. این منجر به از دست‌دادن گرما از طریق خود شیشه می‌شود. بسته به نوع ماده‌ای که قاب‌های پنجره از آن ساخته شده است و همچنین عایق اطراف پنجره، ممکن است از دست‌دادن بیشتر گرما و هوای خنک منجر به افزایش هزینه‌های انرژی شود. اما امروزه پنجره‌های دو جداره را می‌توان با گاز آرگون پر کرد تا به عایق‌کاری اتاق کمک کند و انتقال گرما را از طریق شیشه پنجره به حداقل برساند. در حالی که تزریق آرگون به پنجره‌‌های دوجداره می‌تواند در ابتدا گران‌‌تر از پنجره‌های دوجداره ارزان‌تر و پر شده از هوا باشد، مزایای طولانی‌مدت استفاده از این پنجره‌ها، بهره‌وری انرژی و کاهش قبوض انرژی خواهد بود. در واقع شما در ابتدا شاید هزینه بیشتری انجام دهید اما در طولانی‌مدت علاوه بر کاهش مصرف انرژی (در فصل گرما عایق سرما بوده و در فصل سرما، عایق گرما خواهد بود) از ورود و خروج سروصدا به داخل نیز جلوگیری می‌کنید. این دو مزیت یعنی آرامش بیشتر و هزینه کمتر از مزایای استفاده از پنجره دوجداره پر شده با گاز  آرگون است.

3 راه تشخیص وجود گاز آرگون در پنجره دوجداره

اینکه شما بتوانید وجود گاز آرگون را در پنجره دو جداره خود تشخیص دهید، علاوه بر بالابردن اعتماد و اطمینان از محصولِ فروشنده پنجره، سبب می‌شود تا کیفیت و وضعیت پنجره دو جداره خود را بهتر مورد ارزیابی قرار دهید. شما می‌توانید از یکی از راه‌های زیر مطمئن شوید که گاز محبوس بین دو شیشه پنجره، آرگون هست یا خیر.
  1. وجود اسپیسر یا فاصله‌دهنده یکپارچه بین دو شیشه
برای بالابردن درصد عایق و کیفیت شیشه‌های دوجداره و نگهداری بهتر از گاز آرگون در بین دو شیشه پنجره، بهتر است که از اسپیسرهای یکپارچه استفاده شود.
  1. وجود اختلاف دما بین جداره خارجی و داخلی شیشه
گاز آرگون موجود بین دو شیشه پنجره مثل عایق یک عایق حرارتی عمل می‌کند به همین دلیل است که اگر گاز آرگون به میزان کافی بین دو شیشه باشد، دمای هوای داخل با خارج متفاوت خواهد بود و این مساله به راحتی با لمس جداره داخلی و خارجی قابل فهم است.
  1. اسپیسر آلومینیومی شیشه‌های دوجداره که حاوی گاز آرگون اند، دارای سوپاپ‌های تزریق گاز هستند.
اسپیسرهای آلومینیومی و سوپاپ‌هایی که از آنها برای تزریق و ورود گاز آرگون بین دو شیشه استفاده می‌شود، قیمت بالاتری دارند. از این اسپیسرها بیشتر در پنجره‌های upvc استفاده می‌شود. در پایان با اعمال قوانین سختگیرانه‌تر انرژی در سال‌های اخیر، استانداردهای لازم برای بازده بالاتر پنجره، در زمان نصب پنجره‌های جدید باید رعایت شود. اگر به دنبال تعویض پنجره هستید یا به دنبال بازسازی خانه هستید، فقط به یاد داشته باشید که نصب پنجره‌های پر از گاز آرگون می‌تواند به بهبود بهره‌وری انرژی، کاهش هزینه‌های انرژی و آرامش بیشتر با کاهش نفوذ سروصدای بیرون خانه به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *